Angling (Introduced) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual > Largest Fish Republic of Korea  Kim Huihwan
2 Silver Individual > Largest Fish Republic of Korea  Yang Jaeung
3 Bronze Individual > Largest Fish Republic of Korea  Yang Wonju
4 Gold Individual > Largest Number of Fish Republic of Korea  Cha Jongyeol
5 Silver Individual > Largest Number of Fish Republic of Korea  Kim Doyeol
6 Bronze Individual > Largest Number of Fish Republic of Korea  Lee Gwanhui

 

 

Angling (native) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual>Largest Fish Republic of Korea  Kwon Injin
2 Silver Individual>Largest Fish Republic of Korea  Kim Byeongsu
3 Bronze Individual>Largest Fish Republic of Korea  Lee Jaechun
4 Gold Individual>Largest Number of Fish Republic of Korea  Maeng Doyeong
5 Silver Individual>Largest Number of Fish Republic of Korea  Park Sejin
6 Bronze Individual>Largest Number of Fish Republic of Korea  Park Huiyeong

 

 

Archery Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>18~  Hong Kong leung hon tak
2 Silver Individual(Male)>18~  Hong Kong kevin so
3 Bronze Individual(Male)>18~  Republic of Korea  Lee Jongwon

 

 

Arm Wrestling Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)Open 18 ~, Under 100kg, Right Hand Czech Republic B Michal
2 Silver Individual(Male)Open 18 ~, Under 100kg, Right Hand Turkey  AliOSMAN Aygun
3 Bronze Individual(Male)Open 18 ~, Under 100kg, Right Hand Republic of Korea  An Byeongcheol
4 Gold Individual(Male)Open18~, Under 100kg, Left Hand India Daksh Chadox
5 Silver Individual(Male)Open18~, Under 100kg, Left Hand Iran Seraji Afshin
6 Bronze Individual(Male)Open18~, Under 100kg, Left Hand Republic of Korea  Kim Juseong
7 Gold Individual(Male)Open18~, Over 100kg, Right Hand Czech Republic Mires
8 Silver Individual(Male)Open18~, Over 100kg, Right Hand Republic of Korea  Kim Taehyeon
9 Bronze Individual(Male)Open18~, Over 100kg, Right Hand Czech Republic Petr Mole
10 Gold Individual(Male)Open18~, Over 100kg, Left Hand Iran Norouzi Javad
11 Silver Individual(Male)Open18~, Over 100kg, Left Hand Iran Seraji Afshin
12 Bronze Individual(Male)Open18~, Over 100kg, Left Hand India Karambir
13 Gold Individual(Male)Open18~, under 70kg, Right Hand Republic of Korea  Jo Yeongjae
14 Silver Individual(Male)Open18~, under 70kg, Right Hand Republic of Korea  Nam Dongrim
15 Bronze Individual(Male)Open18~, under 70kg, Right Hand India Midhun O P
16 Gold Individual(Male)Open18, Under 70kg, Left Hand India Ashu Khatri
17 Silver Individual(Male)Open18~, under 70kg, Left Hand Republic of Korea  Nam Dongrim
18 Bronze Individual(Male)Open18, Under 70kg, Left Hand Republic of Korea  Jo Yeongjae
19 Gold Individual(Male)Open18, Under 80kg, Right Hand Republic of Korea  Kim Hyeongmin
20 Silver Individual(Male)Open18, Under 80kg, Right Hand Republic of Korea  Kim Taehyeon
21 Bronze Individual(Male)Open18, Under 80kg, Right Hand Turkey  Barbaros Baras
22 Gold Individual(Male)Open18, Undre 80kg, Left Hand Republic of Korea  Kim Taehyeon
23 Silver Individual(Male)Open18, Undre 80kg, Left Hand Republic of Korea  Kim Hyeongmin
24 Bronze Individual(Male)Open18, Undre 80kg, Left Hand Turkey  Nurettin Eretekin
25 Gold Individual(Male)Open18, Under 90kg, Right Hand Republic of Korea  Kim Hyeongmin
26 Silver Individual(Male)Open18, Under 90kg, Right Hand Republic of Korea  Kim Juseong
27 Bronze Individual(Male)Open18, Under 90kg, Right Hand Iran Hamidi Varamini Amir
28 Gold Individual(Male)Open18, Under 90kg, Left Hand Republic of Korea  Kim Juseong
29 Silver Individual(Male)Open18, Under 90kg, Left Hand Iran Hamidi Varamini Amir
30 Bronze Individual(Male)Open18, Under 90kg, Left Hand Iran Bakhshi
31 Gold Individual(Female)Open18, Under 60kg, Right Hand Republic of Korea  Shin Minji
32 Silver Individual(Female)Open18, Under 60kg, Right Hand Republic of Korea  Lee Gyeongok
33 Bronze Individual(Female)Open18, Under 60kg, Right Hand India Vilma Jagarwal
34 Gold Individual(Female)Open18, Under 60, Left Hand Republic of Korea  Shin Minji
35 Silver Individual(Female)Open18, Under 60, Left Hand India Vilma Jagarwal
37 Gold Individual(Female) Open18, Under 70kg Republic of Korea  Yu Jeongyun
38 Silver Individual(Female) Open18, Under 70kg Republic of Korea  Choi Eunja
40 Gold Individual(Female)Open18, Over 70kg Republic of Korea  Lee Sunnyeo
41 Silver Individual(Female)Open18, Over 70kg Republic of Korea  Cheon Eunhui
42 Bronze Individual(Female)Open18, Over 70kg Republic of Korea  Lim Myeongsun

 

 

Badminton Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold (Male)Single>Grand Master Hong Kong liu kin nung
2 Silver (Male)Single>Grand Master Republic of Korea Lee Chang
3 Bronze (Male)Single>Grand Master Republic of Korea Woo Hyeongseon
4 Gold (Male)Single>Master40~ Malaysia Syed Hussin bin Syed must
5 Silver (Male)Single>Master40~ Republic of Korea Song Gichun
6 Bronze (Male)Single>Master40~ India Sanjeev Chhabra
7 Gold (Male)Single>Senior30~ Malaysia Mustafa Abdul bin Hadi
8 Silver (Male)Single>Senior30~ Hong Kong lau ying kai
9 Bronze (Male)Single>Senior30~ Hong Kong ho ka lok
10 Gold (Male)Single>Open Malaysia Mohd Mursidi bin Nazri
11 Silver (Male)Single>Open China Fan Yanzhe
12 Bronze (Male)Single>Open Hong Kong ho ka lok
13 Gold (Female)Single>Grand Master Republic of Korea Kim Dalgeum
14 Silver (Female)Single>Grand Master Republic of Korea Jeon Innam
15 Bronze (Female)Single>Grand Master Republic of Korea Yu Hyeonsuk
16 Gold (Female)Single>Master40~ Republic of Korea Lim Jeong
17 Silver (Female)Single>Master40~ Republic of Korea Song Hansuk
18 Bronze (Female)Single>Master40~ Republic of Korea Sim Eunhui
19 Gold (Female)Single>Senior30~ Hong Kong cheung tin yu
20 Silver (Female)Single>Senior30~ Republic of Korea Shin Bonghui
21 Bronze (Female)Single>Senior30~ Republic of Korea Kim Hyosun
22 Gold (Female)Single>Open~ Hong Kong tusi man hei
23 Silver (Female)Single>Open~ Malaysia rouzianabinti Anin
24 Bronze (Female)Single>Open~ Republic of Korea Kim Hyangsuk
25 Gold (Male)Double>Grand Master Malaysia Bomba4 Zainal Abidin
26 Silver (Male)Double>Grand Master Republic of Korea COCK LOVE
27 Bronze (Male)Double>Grand Master Republic of Korea Seo Jeongil, Shin Seoksun
28 Gold (Male)Double>Master 40~ Republic of Korea Lee Sanghyeon, Park Hongmu
29 Silver (Male)Double>Master 40~ Republic of Korea Chu Dongyeon, Yoon Sangwon
30 Bronze (Male)Double>Master 40~ Republic of Korea Ann Jonghan, Jeong Seokmo
31 Gold (Male)Double>Senior 30~ Hong Kong hkfsdwing, KAI
32 Silver (Male)Double>Senior 30~ Republic of Korea Kim Segyeong, Lee Jeongtae
33 Bronze (Male)Double>Senior 30~ Hong Kong hkfsd ming, hang yip
34 Gold (Male)Double>Open Republic of Korea Kim Gicheol, Kim Seongil
35 Silver (Male)Double>Open Hong Kong Hksfd kai, wing lau
36 Bronze (Male)Double>Open Hong Kong hkfsd ming, hang yip
37 Gold (Female)Double>Grand Master Republic of Korea Kim Seunghyeon, Kim Inseon
38 Silver (Female)Double>Grand Master Republic of Korea Choi Taeok, Lee Yeongran
39 Bronze (Female)Double>Grand Master Republic of Korea Jeong Chunseon, Kim Yosun
40 Gold (Female)Double>Master 40~ Republic of Korea Lee Hyeonjeong, Han Jihye
41 Silver (Female)Double>Master 40~ Republic of Korea Kim Miji, Moon Junha
42 Bronze (Female)Double>Master 40~ Republic of Korea Jeon Miok, Jeong Yeongsuk
43 Gold (Female)Double>Senior 30~ Republic of Korea Choi Seonyeong, Shin Bonghui
44 Silver (Female)Double>Senior 30~ Hong Kong hkfsd YU, NA chan
45 Bronze (Female)Double>Senior 30~ Republic of Korea Oh Soyeong, Yu Hoyeon
46 Gold (Female)Double>Open 20~ Hong Kong hkfsd YU, NA chan
47 Silver (Female)Double>Open 20~ Republic of Korea Kim Eunhwa, Ha Yunmi
48 Bronze (Female)Double>Open 20~ Hong Kong tsui man hei
49 Gold (Mixed)Double>Grand Master Republic of Korea Lee Hunsik, Choi Sukhui
50 Silver (Mixed)Double>Grand Master Republic of Korea Yang Hongsun, Park Miyeong
51 Bronze (Mixed)Double>Grand Master Republic of Korea Hwang Yeonghak, Lee Yeongsuk
52 Gold (Mixed)Double>Master 40~ Hong Kong liukinnung liu kin
53 Silver (Mixed)Double>Master 40~ Republic of Korea Lee Heongi, Kwak Hoye
54 Bronze (Mixed)Double>Master 40~ Republic of Korea Jeong Ilgyu, Min Byeongsu
55 Gold (Mixed)Double>Senior 30~ Republic of Korea Chu Dongyeon, Choi Seonyeong
56 Silver (Mixed)Double>Senior 30~ Republic of Korea Yoon Sangwon, Shin Bonghui
57 Bronze (Mixed)Double>Senior 30~ Hong Kong Hlfsd YU, Lok cheung
58 Gold (Mixed)Double>Open 20~ Hong Kong hkfsd Wing, Hei
59 Silver (Mixed)Double>Open 20~ Malaysia Bomba1 Mohd
60 Bronze (Mixed)Double>Open 20~ Bronze FAN Yanzhe CHEN

 

 

Baduk Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold (Regardless of Sex) > Expert1(First Degree~) Republic of Korea  Kim Jangsu
2 Silver (Regardless of Sex) > Expert1(First Degree~) Republic of Korea  Kim Myeongrak
3 Bronze (Regardless of Sex) > Expert1(First Degree~) Republic of Korea  Park Sechan
4 Gold (Regardless of Sex) > General(1~4) Republic of Korea  Kim Dongguk
5 Silver (Regardless of Sex) > General(1~4) Republic of Korea  Lee Jiu
6 Bronze (Regardless of Sex) > General(1~4) Republic of Korea  Lee Sangui
7 Gold (Regardless of Sex) > General(5~) Republic of Korea  Hong Seonghu
8 Silver (Regardless of Sex) > General(5~) Republic of Korea  Ahn Yeongjun
9 Bronze (Regardless of Sex) > General(5~) Republic of Korea  Yu Hyeongil

 

 

Baseball Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold - Republic of Korea  Chungbuk Team
2 Silver - Republic of Korea  Seoul Team
3 Bronze - Republic of Korea  Gangwon Team
4 Bronze - Republic of Korea  Daejeon Team

 

 

Basketball (3) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Group(Male)-Senior Hong Kong HKFSD Basketball 1
2 Silver Group(Male)-Senior Republic of Korea Sejong Fire
3 Bronze Group(Male)-Senior Republic of Korea Kyeonggi Fire 1
4 Bronze Group(Male)-Senior Republic of Korea Seoul Fire 1
5 Gold Group(Male)-Open Hong Kong HKFSD Basketball 2
6 Silver Group(Male)-Open Republic of Korea Seoul Fire 2
7 Bronze Group(Male)-Open Republic of Korea Seoul Fire 3
8 Bronze Group(Male)-Open Republic of Korea Chungbuk Fire

 

 

Basketball (5) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Group(Male)-Open Hong Kong Hong Kong Fire
2 Silver Group(Male)-Open Republic of Korea  Seoul Fire
3 Bronze Group(Male)-Open Republic of Korea  Chungbuk Fire
4 Bronze Group(Male)-Open Republic of Korea  Daegu Fire

 

 

Billiards (Carom) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)-Open Republic of Korea  Kim Jongsam
2 Silver Individual(Male)-Open Republic of Korea  Kim Donghyeon
3 Bronze Individual(Male)-Open Republic of Korea  Son Jinho
4 Bronze Individual(Male)-Open Republic of Korea  Lee Byeongchan
5 Gold Group-Open Republic of Korea  Kang Won Fire
6 Silver Group-Open Republic of Korea  BF Billiards
7 Bronze Group-Open Republic of Korea  Rollingstone
8 Bronze Group-Open Republic of Korea  Seoul Fire

 

 

Bodybuilding Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>Master50~ Republic of Korea  Kim Taeeun
2 Silver Individual(Male)>Master50~ Republic of Korea  Woo Namsu
3 Bronze Individual(Male)>Master50~ Republic of Korea  Baek Geukhyeon
4 Gold Individual(Male)>Open -100kg  Republic of Korea  Park Jeongbin
5 Silver Individual(Male)>Open -100kg  Iran BAKHSI EZAZADEH MOHAMMADHOSSEIN
6 Bronze Individual(Male)>Open -100kg  Turkey  ERMAN KENDIBASINA
7 Gold Individual(Male)>Open -90kg  Malaysia  EZAM AZIERY BIN MAMAT
8 Silver Individual(Male)>Open -90kg  Hong Kong CHAN KA CHUN
10 Bronze Individual(Male)>Open -90kg  Republic of Korea  Kim Minsu
11 Gold Individual(Male)>Open -80kg  Malaysia  rosliee bin suyut
12 Silver Individual(Male)>Open -80kg  Republic of Korea  Park Byeonggyu
13 Bronze Individual(Male)>Open -80kg  Republic of Korea  Joe Wonjae
14 Gold Individual(Male)>Open -70kg  Republic of Korea  Kim Minjae
15 Silver Individual(Male)>Open -70kg  Republic of Korea  Sim Sangdon
16 Bronze Individual(Male)>Open -70kg  Republic of Korea  Kim Byeongho
17 Gold Individual(Female)>Open +57kg  Australia  charlotte adams

 

Bowling (10 pin) Games Results
No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>Open  Singapore FIRDHAUS
2 Silver Individual(Male)>Open  Republic of Korea  Seomun Seongsik
3 Bronze Individual(Male)>Open  Malaysia  MUSTAFFA
4 Gold Individual(Female)>Open  Malaysia  SUHADA
5 Silver Individual(Female)>Open  Republic of Korea  Jeong Jeongok
6 Bronze Individual(Female)>Open  Malaysia  JULIAN
7 Gold Group(2)>Open Malaysia  TILMIZI, MUSTAFFA
8 Silver Group(2)>Open Republic of Korea  Choi Sangbong, Jae Deokmo
9 Bronze Group(2)>Open Malaysia  SUHADA, JULIANA
10 Gold Group(4)>Open Republic of Korea  Lee Hunsik, Kim Aegyeong, Kim Mose, Lee Gipyeong
11 Silver Group(4)>Open Malaysia  JUSOH, SUHADA, TILMIZI, MUSTAFFA
12 Bronze Group(4)>Open Republic of Korea  Choi Sangbong, Jang Hyeonseok, Kwon Jundong, Jae Deokmo

 

 

Boxing Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>Open+91kg  India Narenoler Singh
2 Silver Individual(Male)>Open+91kg  India Karcimbir
3 Bronze Individual(Male)>Open–75kg(D)  Republic of Korea  Kim Changseop
4 Gold Individual(Male)>Open -81kg  Republic of Korea  Yang Dongpil
5 Silver Individual(Male)>Open -81kg  Republic of Korea  Jang Jihun
6 Silver Individual(Male)>Open–69kg(E)  Republic of Korea  Lee Minhwan
7 Gold Individual(Male)>Open–75kg(A)  Republic of Korea  Kim Giho
8 Silver Individual(Male)>Open–75kg(B)  Republic of Korea  Lee Sunjae
9 Silver Individual(Male)>Open–75kg(A)  Republic of Korea  Lim Jongman
10 Gold Individual(Male)>Open–75kg(B)  Republic of Korea  Kwak Donghun
11 Bronze Individual(Male)>Open–75kg(C)  Republic of Korea  Lee Jongo
12 Gold Individual(Male)>Open–75kg(C)  Republic of Korea  Nam Jaeyun
13 Silver Individual(Male)>Open–75kg(D)  Republic of Korea  Whang Ungi
14 Silver Individual(Male)>Open–75kg(C)  Republic of Korea  So Sunman
15 Gold Individual(Male)>Open–75kg(D)  Republic of Korea  Park Jinho
16 Silver Individual(Male)>Open–69kg(A)  Republic of Korea  Lee Jemin
17 Bronze Individual(Male)>Open–65kg(E)  Republic of Korea  Kim Yeongman
18 Gold Individual(Male)>Open–69kg(A)  Republic of Korea  Hwang Juhyeon
19 Silver Individual(Male)>Open–69kg(B)  Republic of Korea  Yun Jinseok
20 Bronze Individual(Male)>Open–69kg(A)  Republic of Korea  Kim Wonhui
21 Silver Individual(Male)>Open–69kg(C)  Republic of Korea  Kang Hyeonho
22 Gold Individual(Male)>Open–69kg(B)  Republic of Korea  Yeom Jinho
23 Silver Individual(Male)>Open–69kg(D)  Republic of Korea  Shin Rakseong
24 Gold Individual(Male)>Open–69kg(C)  Republic of Korea  Kim Hyojung
25 Gold Individual(Male)>Open–69kg(D)  Ecuador BYRAN FERNANDO
26 Gold Individual(Male)>Open–69kg(E)  Republic of Korea  Song Yeonggyu
27 Silver Individual(Male)>Open–65kg(A)  Republic of Korea  Choi Songhun
28 Bronze Individual(Male)>Open+91kg  India UTKARSH
29 Gold Individual(Male)>Open–65kg(A)  Republic of Korea  Jo Yeonghun
30 Gold Individual(Male)>Open–65kg(B)  Republic of Korea  Ku Bonheung
31 Silver Individual(Male)>Open–65kg(B)  Republic of Korea  Song Yeongjin
32 Gold Individual(Male)>Open–65kg(C)  Republic of Korea  Park Daehwan
33 Gold Individual(Male)>Open–65kg(D)  Republic of Korea  Kil Sangmin
34 Silver Individual(Male)>Open–65kg(D)  Republic of Korea  Kim Junyeong
35 Gold Individual(Male)>Open–65kg(E)  Republic of Korea  Ki Seongho
36 Silver Individual(Male)>Open–65kg(E)  Republic of Korea  Yong Daenam

 

 

Bucket Brigade Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Group(Regardless of Sex) Turkey  AKINCILA
2 Silver Group(Regardless of Sex) Estonia  ESTONIA 1
3 Bronze Group(Regardless of Sex) Estonia  ESTONIA 2

 

 

Chess Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Beginner Republic of Korea  Na Gongpil
2 Silver Beginner Republic of Korea  Lee Geonung
3 Bronze Beginner Republic of Korea  Jang Eunsu
4 Gold Advanced Czech Republic Dusn plodr
5 Silver Advanced Hong Kong NG sun shing Bruce
6 Bronze Advanced Mongol Batdelger Turtogtokh

 

 

Climbing Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>Master46~  Republic of Korea  Ju Seongryong
2 Silver Individual(Male)>Master46~  Republic of Korea  Bae Daeil
3 Bronze Individual(Male)>Master46~  Republic of Korea  Kim Ingok
4 Gold Individual(Male)>Open18~  Republic of Korea  Choi Seongguk
5 Bronze Individual(Female)>Open18~  Austria brooks tunner
6 Bronze Individual(Male)>Open18~  Republic of Korea  Byeon Jeonghun
7 Gold Group(Speed)>18~ Republic of Korea  Byeon Jeonghun
8 Gold Individual(Speed)Female Open Singapore serene leony
9 Bronze Individual(Speed)Female Singapore mohd azlan bin monamed
10 Gold (Challenge)Female>Open18~  Republic of Korea  Kim Myeonghui
11 Silver (Challenge)Female>Open18~  Republic of Korea  Kwon Gyeonghui
12 Bronze Individual(Speed)Female Open Austria brooks tunner
13 Gold (Challenge)Male>Open18~  Republic of Korea  Hwang Taeung
14 Silver (Challenge)Male>Open18~  Republic of Korea  Kim Byeongyong
15 Bronze (Challenge)Male>Open18~  Republic of Korea  Yu Donguk
16 Gold Group(Speed)>18~ Republic of Korea  Kim Taegyu
17 Silver Individual(Male)>Open18~  Iran seyed mohsen nashemin
18 Silver Group(Speed)>18~ Republic of Korea  Kim Byeongyong/Kim Ingok/Lee Seongu
19 Bronze Group(Speed)>18~ Republic of Korea  Choi Seondong/Han Sanggeun/Chae Minhyeong
20 Gold Individual(Speed)Male Master Republic of Korea  Kim Ingok
21 Bronze Individual(Speed)Male Iran seyed mohsen nashemin
22 Silver Individual(Speed) Male Master Republic of Korea  Ju Seongryong
24 Bronze Individual(Speed)Male Master Republic of Korea  Jang Sanggi
26 Gold Individual(Speed)Male Open Republic of Korea  Byeon Jeonghun
28 Silver Individual(Speed)Male Republic of Korea  Lee Seongu
30 Silver Individual(Speed)Female Open Austria danielle curcio
32 Gold Individual(Speed)Female Republic of Korea  Kim Myeonghui
34 Silver Individual(Speed)Female Republic of Korea  Kwon Gyeonghui
38 Gold Group(Speed)>18~ Iran mohsen hashemin
39 Bronze Individual(Speed)Female Republic of Korea  Han Jaeseung
40 Silver Individual(Female)>Open18~  Austria danielle curcio
41 Gold Individual(Speed)Female Republic of Korea  Kim Byeongyong
43 Silver Individual(Speed)Female Republic of Korea  Hwang Taeung
45 Gold Individual(Female)>Open18~  Iran serene leony

 

 

Cross Country Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>Senior 35~45 Poland  Andrzej Szpunar
2 Silver Individual(Male)>Open ~34 Poland  Robert Kubit
3 Gold Individual(Male)>Open ~34 Hong Kong WONG HO CHUNG
4 Bronze Individual(Male)>Open ~34 Hong Kong LI WANG CHUN
5 Gold Individual(Male)>Grand Master 50~ Republic of Korea  Jang Seonggyu
6 Silver Individual(Male)>Grand Master 50~ Republic of Korea  Jeong Yanghun
7 Bronze Individual(Male)>Grand Master 50~ Republic of Korea  Baek Geukhyeon
8 Silver Individual(Male)> Senior 35~45 Hong Kong WONG KA WAI
9 Bronze Individual(Male)> Senior 35~45 Hong Kong POON KING HUNG
10 Gold Individual(Female)>Senior 35~45 Singapore Gan Chea Hui
11 Silver Individual(Female)>Senior 35~45 Australia  Brooke Turner
12 Bronze Individual(Female)>Senior 35~45 Australia  Danielle Curcio
13 Gold Individual(Female)>Master 46~49 Australia  Charlotte Adams
14 Gold Individual(Female)>Grand Master 50~ Republic of Korea  Song Jihyeon

 

 

Cycling (MTB) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>Grand Master(A)50~ Republic of Korea  Moon Jeonggap
2 Silver Individual(Male)>Grand Master(A)50~ Republic of Korea  Kim Uiyeol
3 Bronze Individual(Male)>Grand Master(A)50~ Republic of Korea  Park Jaeeun
4 Gold Individual(Male)>Master40~ Republic of Korea  Sin Gyeongjin
5 Silver Individual(Male)>Master40~ Republic of Korea  Nam Donghui
6 Bronze Individual(Male)>Master40~ Republic of Korea  O Gitaek
7 Gold Individual(Male)>Senior30~ Republic of Korea  Park Sanguk
8 Silver Individual(Male)>Senior30~ Republic of Korea  An Jinseok
9 Bronze Individual(Male)>Senior30~ Hong Kong Yau Pak Shing
10 Gold Individual(Male)>Open20~ Germany Marius Werner Pruerte
11 Gold Individual(Female)>Senior30~ Singapore Gan Chea Hui

 

 

Cycling (Road) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>Master50~  Republic of Korea  Moon Jeonggap
2 Silver Individual(Male)>Master50~  Hong Kong CHEUG KWOK LEUNG
3 Bronze Individual(Male)>Master50~  Hong Kong CHAN SAI KIT
4 Gold Individual(Male)>Senior40~ Republic of Korea  Shin Gyeongjin
5 Silver Individual(Male)>Senior40~ Hong Kong NG KEI LONG
6 Bronze Individual(Male)>Senior40~ Republic of Korea  O Gitaek
7 Gold Individual(Male)>Open20~  Ecuador EDWIN ROBERTO QUELAL
8 Silver Individual(Male)>Open20~  Republic of Korea  Lee Hyeonsu
9 Bronze Individual(Male)>Open20~  Hong Kong MA LOK YU
10 Gold Individual(Female)>Master50~  Republic of Korea  Kim Gyeongsuk
11 Silver Individual(Female)>Master50~  Republic of Korea  Kim Jeongyeong
12 Gold Individual(Female)>Senior40~  Hong Kong LAM YIM PING

 

 

Cycling (TT) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>Master50~  Republic of Korea  Jo Junghyeok
2 Silver Individual(Male)>Master50~  Hong Kong Chan Sai Kit
3 Bronze Individual(Male)>Master50~  Hong Kong Cheung Kawk Leung
4 Gold Individual(Male)>Senior40~  Republic of Korea  Shin Gyeongjin
5 Silver Individual(Male)>Senior40~  Hong Kong Ng Kei Long
6 Bronze Individual(Male)>Senior40~  Republic of Korea  Jang Sejin
7 Gold Individual(Male)>Open20~  Germany Marius Werner Pruerte
8 Silver Individual(Male)>Open20~  Hong Kong Leung Hin Pan, Stanley
9 Bronze Individual(Male)>Open20~  Hong Kong Chan Yat Tin
10 Gold Individual(Female)>Senior40~  Hong Kong Lan Yim Ping

 

 

Darts Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold (Male)>501 Openout ~ Malaysia  Mohd Nasir Bin Jantan
2 Silver (Male)>501 Openout ~ Australia  Tim Parker
3 Bronze (Male)>501 Openout ~ Hong Kong Hui Chi-Ming Vincent
4 Gold (Female)>301 Open out Malaysia  Haliza binti Ismail
5 Silver (Female)>301 Open out Hong Kong Law Lai Yi
6 Bronze (Female)>301 Open out Republic of Korea  강미혜
7 Gold Mixed Double Malaysia  haliza binti ismail, mohd nasir bin jontan
8 Silver Mixed Double England marie burke, tip parker
9 Bronze Mixed Double Hong Kong vincent hui chi ming, step law lai yi

 

 

Dragon Boats Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Group(Regardless of Sex)> Hong Kong West Dragon Sport Association
2 Silver Group(Regardless of Sex)> Taiwan NTFD
3 Bronze Group(Regardless of Sex)> Republic of Korea  Buyeo Volunteer Fire A

 

 

Fire Truck Challenge Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Foreigner(Male) Estonia  Fred Anton
2 Silver Foreigner(Male) Turkey  HAKAN KURCENLI
3 Bronze Foreigner(Male) Estonia  Sander Kaur
4 Gold Local(Male) Republic of Korea  Kim Gitae
5 Silver Local(Male) Republic of Korea  Moon Gyoeun
6 Bronze Local(Male) Republic of Korea  Kwon Yeonghwang

 

 

Fire House Cook Off Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold   Republic of Korea  Gangleung Fire
2 Silver   Republic of Korea  Yeoju Rice
3 Bronze   Republic of Korea  Sacheon Fire

 

 

Free Tennis Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>Open 18 Republic of Korea  Seok Seunghyeop
2 Silver Individual(Male)>Open 18 India SAMKOA NAIK
3 Bronze Individual(Male)>Open 18 India SANJEEN OHHOBGA
4 Gold Individual(Female)>Open 18 Republic of Korea  Choi Miseok
5 Silver Individual(Female)>Open 18 India LATA
6 Gold Double(Male)>Open 18 India SANJEEN CHHABIA, SANKET MAIK
7 Silver Double(Male)>Open 18 Republic of Korea  Seok Seunghyeop/Kim Yongtaek
8 Bronze Double(Male)>Open 18 India DAKSH CHANDOK, JA DEGA

 

 

Golf Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male) Republic of Korea  Choi Yeonsik
2 Silver Individual(Male) Republic of Korea  Lee Yeonghwa
3 Bronze Individual(Male) Republic of Korea  Kim Gwanho
4 Gold Individual(Female) Republic of Korea  Kim Migyeong
5 Silver Individual(Female) Republic of Korea  Jang Jeongeun
6 Bronze Individual(Female) Republic of Korea  Kim Myora

 

 

Horse Shoes Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>FullDistance(40feet,12.19m)  Republic of Korea  Bae Jongtak
2 Silver Individual(Male))>FullDistance(40feet,12.19m)  Republic of Korea  Kim Changgyo
3 Bronze Individual(Male)>FullDistance(40feet,12.19m)  South Africa Riaan senekal
4 Gold Individual(Female)>ShortlDistance(30feet.9.14m)  Republic of Korea  Jeong Gwihwa
5 Silver Individual(Female)>ShortlDistance(30feet.9.14m)  Republic of Korea  Jeong Misuk
6 Bronze Individual(Female)>ShortlDistance(30feet.9.14m)  Republic of Korea  Park Gyeonghui
7 Bronze Double(Male) Belgium Ackerman Erik, Coolews Freddy
8 Silver Double(Male) New Zealand Denis
9 Silver Double(Male) Republic of Korea  Cha Hanmu
10 Gold Double(Male) South Africa Riaan Senekal, Alton Senekal
11 Gold Double(Female) Republic of Korea  Lee Hyangsuk, Kang Taecheon
12 Silver Double(Female) Republic of Korea  Choi Yunhui, Lee Jeonghui
13 Bronze Double(Female) Republic of Korea  Go Sunok, Kim Nayeon

 

 

Inline Skating Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male) Open lace:1000m > Senior 40~49 Republic of Korea  Kim Gwangho
2 Silver Individual(Male) Open lace:1000m > Senior 40~49 Republic of Korea  Ahn Yujin
3 Bronze Individual(Male) Open lace:1000m > Senior 40~49 Republic of Korea  Ko Hyeontak
4 Gold Individual(Male) Open lace:1000m > Open Under 39 Republic of Korea  Lee Changho
5 Silver Individual(Male) Open lace:1000m > Open Under 39 Republic of Korea  Kim Juyeon
6 Gold Individual(Male) Open lace:500m > Master 50~59 Republic of Korea  Shin Donghak
7 Silver Individual(Male) Open lace:500m > Master 50~59 Republic of Korea  Ryu Janggyun
8 Bronze Individual(Male) Open lace:500m > Master 50~59 Republic of Korea  Choi Jinman
9 Gold Individual(Male) Open lace:500m > Senior 40~49 Republic of Korea  Kim Gwangho
10 Silver Individual(Male) Open lace:500m > Senior 40~49 Republic of Korea  Ahn Yujin
11 Bronze Individual(Male) Open lace:500m > Senior 40~49 Republic of Korea  Jeong Hyeonggi
12 Gold Individual(Male) Open lace:500m > Open under 39 Republic of Korea  Lee Changho
13 Silver Individual(Male) Open lace:500m > Open under 39 Republic of Korea  Kim Juyeon
14 Gold Individual(Male) Point:3000m > Senior 40~49 Republic of Korea  Kim Gwangho
15 Silver Individual(Male) Point:3000m > Senior 40~49 Republic of Korea  Ahn Yujin
16 Bronze Individual(Male) Point:3000m > Senior 40~49 Republic of Korea  Jeong Hyeonggi
17 Gold Individual(Male) Point:3000m > Open under 39 Republic of Korea  Lee Changho
18 Silver Individual(Male) Point:3000m > Open under 39 Republic of Korea  Kim Juyeon

 

 

Judo Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>100kg~ U.S. Forces Korea Kim Chio
2 Silver Individual(Male)>100kg~ Germany STEFAN NIESECKE
3 Bronze Individual(Male)>100kg~ Republic of Korea  Han Hyeongil
4 Gold Individual(Male)>~100kg France  GREEGORY CHERIF
5 Gold Individual(Male)>~90kg Germany SILVIO PAUL
6 Silver Individual(Male)>~90kg Finland FRIMODIG MARKWS
7 Bronze Individual(Male)>~90kg Republic of Korea  Lee Jongcheol
8 Gold Individual(Male)>~81kg Hong Kong CHEUNG CHI YIP
9 Silver Individual(Male)>~81kg Hong Kong CHEUNG CHEUK KIT 
10 Bronze Individual(Male)>~81kg Republic of Korea  Lim Chaehun
11 Gold Individual(Male)>~73kg Hong Kong LEUNG CHUMLOK
12 Silver Individual(Male)>~73kg Republic of Korea  Kim Utae
13 Bronze Individual(Male)>~73kg Republic of Korea  Shin Geonung
14 Gold Individual(Male)>~66kg Hong Kong CHALCHUM GING
15 Silver Individual(Male)>~66kg Hong Kong LAM LAP FUNG
16 Bronze Individual(Male)>~66kg Taiwan LAM WING KIN
17 Gold Individual(Male)>~66kg Hong Kong LAU KA CHUN DANNY

 

 

Karate Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Kumite>Individual(Male)-60Kg  Turkey  AHMET CARIR
2 Gold Kumite>Individual(Male)-80Kg  Turkey  ersan soydan
3 Silver Kumite>Individual(Male)-80Kg  Japan hideaki mantano
4 Bronze Kumite>Individual(Male)-80Kg  Republic of Korea  Kim Changgi
5 Gold Kumite>Individual(Male)+80Kg  Ecuador jorge alfredo caimimagua ajila
6 Silver Kumite>Individual(Male)+80Kg  Turkey  hasan tahsin kalfa
7 Bronze Kumite>Individual(Male)+80Kg  Republic of Korea  O Junho
8 Gold Kata>Individual(Male)+80Kg  Republic of Korea  Kim Changgi
9 Silver Kata>Individual(Male)+80Kg  Japan heleaki mantamo
10 Silver Kata>Individual(Male)+80Kg  Turkey  ersan soydan
11 Bronze Kata>Individual(Male)+80Kg  Ecuador jorge alfredo caimimagua

 

 

Kayaking Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold (Male)k1(200m)>Master40 Republic of Korea  Kim Wonyong
2 Silver (Male)k1(200m)>Master40 Republic of Korea  Lee Seungu
3 Gold (Male)K1(200m)>Open18  Slovakia Erik Noskovic
4 Silver (Male)K1(200m)>Open18  Singapore Bin Suprat
5 Bronze (Male)K1(200m)>Open18  Republic of Korea  Lee Yongju
6 Gold (Female)K1(200m)>Master40  Republic of Korea  Park Jeongyeon
7 Gold (Female)K1(200m)>Open18  Singapore Can Chea Hui
8 Silver (Female)K1(200m)>Open18  Republic of Korea  Yoon Jieun
9 Bronze (Female)K1(200m)>Open18  Republic of Korea  Park Jeongyeon

 

 

Kickball Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Master Republic of Korea  Chungbuk 119
2 Silver Master Republic of Korea  KICK Ball
3 Bronze Master Republic of Korea  National Fire Agency
4 Bronze Master Republic of Korea  Eumsung Fire
5 Gold Senior Republic of Korea  Gwangju Fire
6 Silver Senior Republic of Korea  KICK Ball
7 Bronze Senior Republic of Korea  Daegu Fire
8 Bronze Senior Republic of Korea  Jeonbuk Fire

 

 

Korean Wrestling Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold (Male)18~>Under 80kg Republic of Korea  Lee Suyeong
2 Silver (Male)18~>Under 80kg Republic of Korea  Lee Daeong
3 Bronze (Male)18~>Under 80kg Republic of Korea  Ryu Seokseon
4 Bronze (Male)18~>Under 80kg Republic of Korea  Yang Dunam
5 Gold (Male)18~>Under 80kg Republic of Korea  Jeong Uyeong
6 Silver (Male)18~>Under 80kg Republic of Korea  Kim Jongik
7 Bronze (Male)18~>Under 80kg Republic of Korea  Ahn Wontae
8 Bronze (Male)18~>Under 80kg Republic of Korea  Lee Gitak

 

 

 

Lawn Bowls Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>Open Hong Kong LI LEUNG MING
2 Silver Individual(Male)>Open Hong Kong YIP PAK WAI
3 Bronze Individual(Male)>Open Republic of Korea  Seo Hyeongseok
4 Gold Individual(Female)>Open Hong Kong YU SAU KUEN
5 Silver Individual(Female)>Open Hong Kong WAN LIN FUK
6 Bronze Individual(Female)>Open Hong Kong CHEUNG NGAN SHEUNG
7 Gold Double>(Regardless of Sex) Hong Kong CHU SIK YUEN, CHEUNG NGAN SHEUNG
8 Silver Double>(Regardless of Sex) Hong Kong LI CHUN KIT, LAU SO
9 Bronze Double>(Regardless of Sex) Hong Kong CHAN YU KONG, YU SAU KUEN

 

 

Marathon (10) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold M18 China Luo ZhaoLong
2 Silver M18 China Long JiangYong
3 Bronze W50 Republic of Korea  Jo Hyeonok
4 Bronze M18 China Luo ShuangPing
5 Gold W55 Republic of Korea  Jo Myeongsuk
6 Silver W55 Republic of Korea  Jeong Haeon
7 Gold M30 Mongol TUVSHINBAYAR BAT AMGALAN
8 Silver M30 Poland  Robert Kubit
9 Gold W30 Republic of Korea  Choi Eunjin
10 Bronze M30 Singapore Tan Woon Te
11 Gold M35 Poland  Andrzej Szpunar
12 Bronze W55 Republic of Korea  Park Pilhong
13 Silver M35 Republic of Korea  Kim Samil
14 Bronze M35 Czech Republic DUSAN PLODR
15 Gold M45 Republic of Korea  Kim Namhyeon
16 Bronze W30 Republic of Korea  Park Sangha
17 Gold W35 Republic of Korea  Yun Hui
18 Gold W45 Republic of Korea  Lee Migyeong
19 Gold W18 Singapore GAN CHEA HUI
20 Silver W18 Republic of Korea  Kim Hyeonji
21 Gold W50 Republic of Korea  Won Sunrye
22 Silver M45 India Krishan Kumar
23 Silver W45 Republic of Korea  Kim Hyeonsun
24 Silver W50 Republic of Korea  Lee Migyeong
25 Bronze M45 Turkey  HASAN KARAKAS
26 Silver W30 Republic of Korea  Kim Taegyeong
27 Bronze W45 Republic of Korea  Cha Eunseon
28 Gold M50 Republic of Korea  Seo Gyeongu
29 Silver M50 Republic of Korea  Kim Hyeongwan
30 Bronze M50 Republic of Korea  Noh Gyeongsik
31 Gold M55 Republic of Korea  Park Munsam
32 Silver M55 Republic of Korea  Lee Jaeyong
33 Bronze M55 Republic of Korea  Jo Cheolhui
34 Gold M60 Republic of Korea  Choi Dongsik
35 Gold M65 Russia  Vladimir Krist

 

 

Marathon (5) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold M18 China Fu Yi
2 Silver M18 Czech Republic Pavel Kourik
3 Bronze W45 Republic of Korea  Jin Hyeon
4 Bronze M18 Hong Kong CHEUNG CHUN FAN
5 Gold M30 Singapore FRANCIS TAN SUNG MOH
6 Silver M30 Poland  Marcin Biedka
7 Bronze M30 Republic of Korea  Park Sin
8 Gold M35 Czech Republic David Kubis
9 Silver M35 Republic of Korea  Jin Hosik
10 Bronze M35 Republic of Korea  Kim Taekhui
11 Gold M40 Germany ALECANDER MEYER
12 Silver M40 China ZOU YOnG
13 Bronze M40 Republic of Korea  Kim Hwadeok
14 Gold M50 Republic of Korea  Jeong Yanghun
15 Silver M50 Republic of Korea  Lee Wongyun
16 Silver W50 Republic of Korea  Son Migyeong
17 Gold W55 Republic of Korea  Kim Sojin
18 Bronze W55 Republic of Korea  Kim Sukja
19 Bronze M50 Hong Kong CHAN KIN MAN
20 Gold W50 Republic of Korea  Shin Okmi
21 Silver W55 Republic of Korea  Park Nohui
22 Gold M55 Hong Kong CHUNG KAM PO
23 Silver M55 Republic of Korea  Lee Sangjun
24 Bronze M55 Republic of Korea  Park Taewan
25 Gold M60 Republic of Korea  Yuk Namsu
26 Silver M60 Republic of Korea  Ryu Haeun
27 Gold W60 Republic of Korea  Son Myeongae
28 Bronze M60 Republic of Korea  Lee Hanseop
29 Silver W60 Republic of Korea  Lim Eungeum
30 Bronze W50 Republic of Korea  Park Insuk
31 Gold W18 Singapore Serene Leong
32 Silver W18 Hong Kong CHAN JESSICA
33 Bronze W60 Republic of Korea  Lee Gyeongsuk
34 Bronze W18 India MAHIMA SHARMA
35 Gold W30 Republic of Korea  Lee Dayeong
36 Silver W30 Republic of Korea  O Jaeeun
37 Bronze W30 India SITA CHOPDAR
38 Gold W35 Republic of Korea  Kim Eungyeong
39 Silver W45 Republic of Korea  Son Jeongi
40 Silver W35 Singapore Amelia Lim
41 Bronze W35 Republic of Korea  Kim Nayeong
42 Gold W45 Republic of Korea  Shin Minju

 

 

Marathon (Full) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold M18 Japan Hiroki Takashima
2 Silver M18 Republic of Korea  Sim Juyeop
3 Bronze M18 Republic of Korea  Kim Yeongbae
4 Gold M30 Hong Kong LI WANG CHUN
5 Silver M30 Republic of Korea  Kim Yonghwan
6 Bronze M30 Hong Kong WONG HO CHUNG
7 Gold M35 Hong Kong WONG KA WAI
8 Silver M35 Republic of Korea  Jo Yeongjin
9 Bronze M35 Republic of Korea  Lee Hosang
10 Gold M45 Ecuador Franklin Bolivar Tenorio Ramon
11 Silver M45 Republic of Korea  Hwang Bonghyeon
12 Bronze M45 Hong Kong TONG SIU HONG
13 Gold M50 Republic of Korea  Park Seungchan
14 Silver M50 Republic of Korea  Jang Seonggyu
15 Bronze M50 Republic of Korea  Yang Ilbong
16 Gold M55 Republic of Korea  Gong Wangbae
17 Silver M55 Republic of Korea  Park Jaeyeong
18 Bronze M55 Republic of Korea  Baek Geukhyeon
19 Gold M60 Republic of Korea  Kwon Yeonggyu
20 Gold W55 Republic of Korea  Lee Jeongsuk

 

 

Marathon (Half) Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold M18 Hong Kong LO SIN TAT
2 Silver M18 Republic of Korea  Jang Jeonghyeon
3 Bronze M18 Republic of Korea  Jeong Jihyeon
4 Gold M30 China Ya Hu
5 Silver M30 Hong Kong LEE WAI KIN
6 Bronze M30 Republic of Korea  Jang Heonyeong
7 Gold M35 Hong Kong POON KING HUNG
8 Silver M35 Republic of Korea  Lee Seokhwan
9 Bronze M35 Republic of Korea  Hwang Jongho
10 Gold M45 Republic of Korea  Kim Seokhyeon
11 Silver M45 Republic of Korea  Gu Pilhoe
12 Bronze M45 Republic of Korea  Lee Donghun
13 Gold M50 Russia  Igor Zavyalov
14 Silver M50 Republic of Korea  Kim Gwanghui
15 Bronze M50 Republic of Korea  Kim Palhyeon
16 Gold M55 Republic of Korea  Yoon Seokbin
17 Silver M55 Republic of Korea  Park Changsik
18 Bronze M55 Republic of Korea  Kang Jeomjo
19 Gold W18 Australia  Brooke Turner
20 Silver W18 Republic of Korea  U Iseul
21 Gold W30 Republic of Korea  Kang Gaae
22 Silver W30 Australia  Danielle Curcio
23 Gold W35 Hong Kong LIN OI MAN
24 Gold W55 Republic of Korea  Lee Sunyeop
25 Gold W60 Republic of Korea  Jang Myeongok

 

 

Muster Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold - Turkey   
2 Silver - Hong Kong  
3 Bronze - China  

 

 

Orienteering Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>W-E Republic of Korea  Han Seonguk
2 Gold Individual(Male)>Master ~ 50 Republic of Korea  Lee Taehun
3 Silver Individual(Male)>Master ~ 50 Republic of Korea  Byeon Jaeun
4 Bronze Individual(Male)>Master ~ 50 Hong Kong WONG HING
5 Gold Individual(Female)>Grand Master 50 ~ Republic of Korea  Lee Donghui
6 Silver Individual(Female)>Grand Master 50 ~ Republic of Korea  Seo Chunseon
7 Bronze Individual(Female)>Grand Master 50 ~ Republic of Korea  Lee Hyeonsuk
8 Gold Individual(Female)>Master ~ 50 Republic of Korea  Lee Suan
9 Silver Individual(Female)>Master ~ 50 Republic of Korea  Choi Miyeong
10 Gold Individual(Female)>Open ~ 30 Singapore GAN CHEAHUI

 

 

Paintball Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Group>Open 18~ Estonia  kristjan mikk 
2 Silver Group>Open 18~ Republic of Korea  An Gyeongmo with 9 people
3 Bronze Group>Open 18~ Republic of Korea  Lee Geunsil with 5 people

 

 

Poker Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Group>Open 20~ Republic of Korea  Park Nosik
2 Silver Group>Open 20~ Republic of Korea  Kim Deokjong
3 Bronze Group>Open 20~ Republic of Korea  Shin Jinok

 

 

 

Pool Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Pockets>Individual(Male)-Open Republic of Korea  Jin Jaechan
2 Silver Pockets>Individual(Male)-Open Republic of Korea  Jo Hyeonsik
3 Bronze Pockets>Individual(Male)-Open Hong Kong NG YIKHIM
4 Bronze Pockets>Individual(Male)-Open Republic of Korea  Yang Yunman

 

 

Powerlifting Games Results

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)>-75kg Republic of Korea  Lee Gwangbaek
2 Gold Individual(Male)>-90kg Slovakia Ladislav Noskovic
3 Gold Individual(Male)>-100kg Iran Erfan Radmehr
4 Gold Individual(Male)>+100kg Czech Republic Mirek Sin
5 Gold Individual(Male)>-82.5kg Turkey  Selcuk Kutluer
6 Gold Individual(Male)>-67.5kg Turkey  BarBaros Baran
7 Bronze Individual(Male)>+100kg South Africa Riaan Senekal
8 Bronze Individual(Male)>-75kg Republic of Korea  Park Munhyeon
9 Bronze Individual(Male)>-100kg Republic of Korea  Park Jinyong
10 Bronze Individual(Male)>-82.5kg India Rajesh Keshav Madival
11 Bronze Individual(Male)>-90kg Turkey  Erman Kendibasina
12 Bronze Individual(Male)>-67.5kg Turkey  Nustafa Yildiz
13 Silver Individual(Male)>-82.5kg Republic of Korea  Kang Indeok
14 Silver Individual(Male)>+100kg Iran Noruzi Javad
15 Silver Individual(Male)>-90kg Iran Bakhshi Rezazadeh Mohammadh
16 Silver Individual(Male)>-100kg Iran Mahdi Yekkeh
17 Silver Individual(Male)>-75kg Turkey  Nurettn Ertekin
18 Silver Individual(Male)>-67.5kg Turkey  Sukru Akyildiz

 

 

Rowing (Indoors) Games Result

No. Medal Age Group Nationality Team or Individual
1 Gold Individual(Male)-75kg>Grand Master(B) 60~ Hong Kong To Yan Ming
2 Silver Individual(Male)-75kg>Grand Master(B) 60~ Hong Kong Mak Ping Yin
3 Bronze Individual(Male)-75kg>Grand Master(B) 60~ France  Wissart
4 Gold Individual(Male)-75kg>Master 40~ Hong Kong Choi
5 Silver Individual(Male)-75kg>Master 40~ Singapore Azlan
6 Bronze Individual(Male)-75kg>Master 40~ Germany Marco
7 Gold Individual(Male)-75kg> Open18~ Germany Jan
8 Silver Individual(Male)-75kg>Open18~ Hong Kong Lam
9 Bronze Individual(Male)-75kg>Open18~ Singapore Din
10 Gold Individual(Male)+75kg>Master40~ Estonia  Harri
11 Silver Individual(Male)+75kg>Master40~ Germany Alexander
12 Bronze Individual(Male)+75kg>Master40~ Germany Joachin
13 Gold Individual(Male)+75kg>Senior 30~ Slovakia Erik
14 Silver Individual(Male)+75kg>Senior30~ Hong Kong Wang
15 Bronze Individual(Male)+75kg>Senior 30~ Germany Christian
16 Gold Individual(Male)+75kg>Open 18~ Germany Jens
17 Silver Individual(Male)+75kg>Open18~ Hong Kong Wan